Oldal kiválasztása

A hétköznapok embere  számára a csodálatosan csiszolt gyémánt, rubin, smaragd és zafír drágakövek elkészítése összetettnek és bonyolultnak tűnhet. Hogyan képes bárki ilyen szép csiszolt formákat előállítani egy ásványból? Ne hagyd magad megtéveszteni. A drágakő csiszolás csak látszatra összetett. Nem feltétlen szükséges hozzá művészi és mechanikai képesség. A türelem a kulcs és a M-I-SZ.

drágakő csiszolás

Miről olvashatsz a cikkben?

    Drágakő csiszolás- mi köze a lapidary-hoz?

    A lapidary szó a drágakövekhez kapcsolódik. Különösen olyan esetekben használjuk, amikor mi emberek valamit csinálunk a drágakövekkel. Például drágakő vágás, drágakő csiszolás, ékszerként történő felhasználás.

    A lapidary szó a latin lapos szóból ered, ami követ jelent. A drágakő vágás, csiszolás mellett más területeken is használjuk ezt a szót. Például a márvány gravírozásnál vagy a műemlékek feliratozásánál.

    Aki drágaköveket vagy ritka köveket gyűjt, arra azt mondjuk lapidary  hobbija van.

    A lapidary technikák  gyűjtőfogalmat alkotnak, mely a drágakövek vágásához, csiszolásához és egyéb technikáihoz kapcsolódnak.

    Drágakő csiszolás

    A drágakő csiszolás a mérnöki precizitás és a művészet csodálatos ötvözete. Egy kristálydarab felületének mechanikai megmunkálásával jönnek létre a gyönyörű drágakövek, melyeket ékszerekhez használnak fel. 

    Első pillantásra a csiszolás nagyon bonyolultnak tűnhet, de valójában nem az. Bárki elsajátíthatja rövid időn belül. Megfelelő géppel néhány óra alatt megismerhetőek az alapok. Később persze a gyakorlás hozza meg a rutint és a drágakövek megfelelő csiszolt minőségét. 

    Valójában a drágakövek sok esetben minőségibb csiszolást mutatnak egyedi előállítás során, mint az ékszerüzletekben látható kövek többsége. Ezeket ugyanis olyan módszerekkel csiszolják, ahol a gyorsaság fontosabb a pontosságnál. Az egyedi, kisüzemi csiszolás jobb eredményt és értékesebb drágakövet eredményezhet, amire méltán lehet büszke készítője.

    Mi az a M-I-SZ?

    A drágakő csiszolásnál az alap a türelem. Emellett a  csiszolás gondos tervezéssel indul, amit a drágakő vágása követ.

    A drágakövek csiszolása abból áll, hogy a durva felületű drágaköveket dübelre vagy pálcikára rögzítve, a csiszológép tollába illeszt a drágakő csiszoló. Jöhet a csiszolás! Ennek során a drágaköveket durva és csiszoló felületek kezdik megdolgozni.

     Ami ezeket a gyönyörű, fényes és apró oldalakat teszi lehetővé, az a magasság-szög-index háromszög, amely durván a helyére rögzíti a drágakövet.

    És itt jön képbe a M-I-SZ, mely e három elem együttesét jelenti a drágakő csiszolásban.

    M- magasság

    I – index

    SZ – szög

    A M-I-SZ részletesebben

    Magasság – A magasság határozza meg a vágási mélységét.

    Szög – A szög határozza meg azt a síkot, amelyen az egyes oldalak le vannak vágva. Ez azért fontos, mert a drágakő értéke nagymértékben függ attól, hogy minden oldalnak megfelelő szöge legyen. Ehhez a megfelelő nagyságú szög beállítása szükséges.

    Azonban nem ugyanazokat a szögeket használják minden drágakőhöz. A különböző ásványoknak különböző kritikus szögei vannak. A szögek befolyásolják azt a ragyogást és tükröződést, amelyre egy drágakő képes. Minden oldal szögét be kell állítani az optikai teljesítmény maximalizálása érdekében.

    A használt szögek a drágakő anyagának törésmutatójától (RI-refractive index) függően változnak, és minden drágakőnek különböző RI-je van. Ezért, amikor a fény áthalad egy drágakövön, és eléri a csiszolt fazettát, akkor azt a minimális szöget, amelyen keresztül a fazetta visszaveri a fényt a drágakőbe, kritikus szögnek nevezzük. Ha egy drágakő pavilonját túl mélyre vagy túl sekélyre vágják, a fénysugár a kritikus szögön kívül eső oldalt érinti, és a fény a kőből kilép. Ezt nem tervezett fényszivárgásnak nevezik.

    Index – Az index a fazetták elhelyezésére utal a drágakő alakja vagy körvonala körül. Például egy kerek, briliáns csiszolású kőnek, mint a legtöbb gyémántnak, nyolc fő oldala van felfelé nézve.

    Fazetta – szabályos sokszögű sík felület csiszolt drágakövön/ üvegtárgyon

    A francia facette szó latinosított formája

    Minden drágakő csiszológép rendelkezik ennek a három elemnek a beállításához szükséges elemekkel. Ezek beállítása fogja pontosan meghatározni a drágakő csiszolt kinézetét.

    A csiszolt drágakő sok esetben számos vágás során alakul ki. Minden esetben elmondható, hogy az első vágás lesz a meghatározó és egyben a legnehezebb. Nem véletlen az a mondás a drágakő csiszolók körében: “Sokat nézegess és kicsit vágj”.

    Mire van szükség a drágakő csiszolásnál?

    Semmi különleges dologra. Tudom én is sok mítosz övezi a drágaköveket és azok megmunkálását. De bárki képes drágakő csiszolásra. Valójában csak ezekre lesz szükséged:

    – egy személy (akár te), aki képes a csiszológépet beállítani

    – Drágakő csiszoló gép

    – Vágó/csiszoló lapok

    – Drágakő

    És türelemre. No meg a “Sokat nézegess és kicsit vágj elv” mentén a nézd és vágd módszerre.

    A drágakővágás 5 pontja

    Bármely drágakő, gyémánt , smaragd, rubin, zafír értékelésénél 5 pontra kell figyelned. Ezeket érdemes megnézni egy-egy drágakő vásárlásakor. 

    drágakővágás öt pontja

    Az öt pont vagy öt tényező:

    Arány

    A legtöbb csiszolt drágakő esetében a felső résznek a teljes magasság 1/3-ának kell lennie. Az alsó résznek pedig a teljes magasság 2/3-ának.

    Pozícionálás

    Minden természetes kőnek vannak “tökéletlenségei” . A drágakő zárványokról a drágakövek fajtái cikkben olvashatsz, a tisztaság résznél. Egy ügyes drágakő csiszoló úgy alakítja a csiszolás során a köveket, hogy minimálisra csökkentse a tökéletlenségek láthatóságát, és maximalizálja a kő pozitív tulajdonságait.

    Illeszkedés

    A csiszolt drágakő pontjainak – az éleknek és a metszéspontoknak, a találkozásoknak – pontosan össze kell illeszkedniük. Ez mutatja, hogy a fazettákat egyenletesen vágták.

    Polírozás

    Ha egy drágakőnek nincs sima felülete, a kő fénytelennek tűnik. A finom polírozás azt is megmutatja, hogy a drágakövet megfelelően vágták-e vagy sem.

    Minőség, fénytörés

    Megfelelő csiszolás esetén a drágakő lapjai visszaverik és megtörik a külső és belső fényt. Döntött, billentett vagy álló helyzetben is. Egy ilyen minőségi drágakő kontrasztot mutat egy rosszul vágott kővel, amely felülről, egyenesen az asztalról lefelé nézve átlátszó üvegdarabnak tűnik.

    A drágakő csiszolás tehát valóban a mechanika és művészi terület ötvözete. A modern drágakő csiszoló gépeknek köszönhetően azonban ezek már nem feltétlen a csiszoló személy tulajdonságaitól függnek, sokkal inkább a gép kínálta lehetőségek.

    A drágakő csiszoló személyének türelemre és megfelelő látásmódra van szüksége, amivel a legtöbbet tudja kihozni egy- egy csiszolatlan drágakőből. A drágakő csiszolási formákról és a GemCad szoftverről is olvashatsz cikket.

    Drágakő csiszolás kérdések

    Mit jelent a pavilon, a korona és az öv?

    Pavilon (Pavilon) – drágakő alja

    Korona (Crown) – a kő felső része

    Öv (girdle) – a koronát és a pavilont elválasztó rész

    pavilon, korona, öv- drágakövek

    A korona és a pavilon lényegében lencsét és reflektort alkotnak. Összegyűjtik és fókuszálják a fényt, majd visszaverik azt. A korona lapok alkotják a lencsét, minden irányból összegyűjtik a fényt, és a pavilonra fókuszálják azt. A pavilon reflektorrá válik, visszaverve a fényt a kő belsejében, majd a koronán keresztül a szem, a látás irányába.

    Mi a két legismertebb csiszolási forma?

    A drágakövek csiszolásánál a cabochon (egybefüggő íves felület kialakítása) és a fazettás (síklapokkal történő ellátás) a két legismertebb csiszolási forma.

    Nehéz a drágakövek csiszolása?

    Nem. Az első csiszolás lesz a legnehezebb, mivel itt minden gép beállítást és mozzanatot meg kell tanulnod. De utána egyre könnyebben készíted az újabb és újabb csiszolásokat.

    Mi az a fancy (díszes) csiszolású drágakő?

    A csiszolt drágaköveknél minden ide sorolható ami nem kerek. Ebbe a kategóriába tartoznak az ovális, a körte, a szív és egyéb formák is, mint a téglalapok, négyzetek, keresztek, könnycseppek és más szabad formák.

    Tudok pénzt keresni drágakövekkel?

    A pénzkeresés nem túl nehéz dolog a csiszolással. A legtöbb ember, aki megtanulja a csiszolást, tud pénzt keresni. Leginkább annyit, amivel fedezi a hobbyja költségeit. A megélhetés már másik kérdés és nehezebb terület. Óriási erőforrásokat, tudást és tapasztalatot igényel.