A drágakő csiszolási formák sok esetben drágakő vágási formákként, illetve vágási alakként szerepelnek a leírásokban. A drágakő csiszolók a drágakő minták kialakításához a három alapvető formát ötvözik egy-egy drágakő esetében.

Mi a csiszolt drágakő?
A csiszolás eredményeként a drágakő felülete háromdimenziós alakot formál, jellemzően sokszög alakban. Szimmetrikus mintákat követ, élő, vibráló érzetet adva így a drágakőnek.
A csiszolt drágakövek vágása módszeresen, megfelelő szögekkel történik, hogy a drágakövek lapos felületeibe úgynevezett fazettákat csiszoljanak. A drágakő csiszolásról egy másik cikkben olvashatsz.
A csiszolt formák három alapvető típusa
A fazettákat ( szabályos sokszögű sík felület) a drágakövekre módszeresen, jól megtervezett geometriai elrendezésekkel vágják. Három alapvető fazettás vágás ismert és használt napjainkban.
Lépés vágás: Ez a vágás általában téglalap alakú, egymással párhuzamos lépcsőket tartalmaz a kövön. Ahogy a neve is sugallja, úgy néznek ki, mint a lépcsők, és nyolcszögletű alakot vesznek fel. Ennek a vágásnak a klasszikus példája a smaragd és a bagett vágás, amely kiemeli a kő színét és tisztaságát.
Brilliáns vágás: A lapok háromszög vagy papírsárkány alakúak. Úgy néznek szembe, mintha a drágakő közepétől kifelé haladnának. Ennek a fazettás vágásnak a legnépszerűbb formája a kerek, mivel optimalizálja a kő ragyogását.
Vegyes vágás: A briliáns és lépés vágások technikáját egyesíti a fazettás elrendezésekben. A vágást a készítő, kreativitása szerint keverheti, briliáns vágással a kő koronáján (kő tetején), és lépcsővágással a kő pavilonján (kő alján). Ez a vágás több mintát hoz létre a fény visszaverődéséhez a kövön.
Ezek csak az alapvető vágástípusok, amelyeket fazettaként lehet kialakítani. A kő stílusának, kivágásának és alakjának tetszőleges kiválasztása a lapidár (a drágakő megmunkálója) feladata. A vágás kiválasztása attól is függ, hogy a vágás milyen optikai tulajdonságokat ad a kőnek.
A drágakő csiszoló szinte bármilyen formával kombinálhatja a fenti vágási stílusokat. Íme néhány további ismert vágási, csiszolási forma.
Drágakő csiszolási formák – Rózsa, briolette és Ceylon vágás
Rózsa vágás
A rózsa vágás egyedülálló stílus, amely fontos a drágakővágás történetében. A 16. századra visszanyúló rózsa vágás kerek, lapos aljzattal és fazettált koronával rendelkezik.
A háromszög alakú lapok egymás fölé emelkednek, és olyan formát alkotnak, mint egy fazettás halom. Míg az egyes rózsametszések fazettáinak száma változó, a felfelé fordított forma szinte mindig kör alakú.


Briolette Vágás
Egy másik figyelemre méltó vintage stílus, a briolette csiszolt könnycsepp. Teljesen lekerekített körtére vagy dupla rózsa vágásra is hasonlít. A viktoriánus időkben az ékszerészek gyakran fúrták ezeket az akkoriban népszerű drágaköveket, hogy medálok és fülbevalók díszeként használhassák.
Ceylon Cut
A Ceylon vágás lépcsős pavilonnal és briliáns szabású koronával rendelkezik. Ezt az ősi technikát még mindig használják Srí Lankán. Tanulmányok azt mutatják, hogy a fordítva, egy lépcsőzetesen vágott korona egy briliáns szabású pavilon felett, sok esetben a legnagyobb ragyogást éri el a drágakövek esetében.
Barion és módosított vágások
Bár vegyes vágás, a Barion vágás is megérdemel egy saját kategóriát. Lényegében egy kerek, ragyogó pavilont egy díszes alakú drágakővé alakít. Általában lépcsőzetes koronája is van. Ez általában sokkal nagyobb ragyogást eredményez, mint más módszerek. A Barion-vágások azonban szinte bármilyen formájúak lehetnek, és nagyon eltérőek lehetnek a fazetta elrendezésében.
Egyesítő jellemzőjük, amely elválasztja a Bariont a vegyes vágásoktól, a közvetlenül az öv alatt elhelyezkedő negyed holdlapok.

A Barion-metszetű fazetták elrendezése is jellegzetes kereszt alakú mintát hoz létre a kő közepén. Általában mélyebbek, mint más vágások, lehetővé teszik a vágóknak, hogy maximalizálják az érdességet és a színre koncentráljanak. Egy ilyen vágású drágakő feltűnő „fényforrás” hatását kelti.
Módosított vágások
A drágakővágók módosíthatják a briliáns, step- és rózsavágásokat, hogy maximalizálják a hatást, vagy érdekes hatásokat hozzanak létre. Az alak és a fazetta típusa változatlan marad, de a fazetták száma és elrendezése eltérő lehet.
Ha a szabványtól eltérően történik a vágás, a drágakövek nevéhezz hozzáadják a „módosított” kifejezést. Például „módosított smaragdvágás”. A Barion kivételt képez a „módosított” szabály alól, mert a neve már magában foglal sokféle szempont elhelyezési stílust.
A briliáns stílusú drágakő megmunkálást minden esetben briliáns vágásoknak nevezik (például „kerek briliáns” vágás), míg a lépés stílusú drágakő metszetekhez általában sajátos elnevezések kapcsolódnak (például smaragd vágások).
Cabochon vágás
A kupolává csiszolt drágaköveket cabochonnak nevezik. Ilyen típusú csiszolások az ókorig nyúlnak vissza, és azóta is népszerűek maradtak az évszázadok során.

kép forrása: Gemconcepts.net
A cabochonok általában kör vagy ovális alakúak. Néha a drágakő csiszoló négyzet vagy téglalap alakot formál.
A cabochon vágás, domború, lekerekített felületet eredményez a drágaköveknél, amely polírozott, de csiszolatlan. A normál cabochon csiszolású drágakő hátlapja lapos, de előfordul, hogy a szín világosabbá tétele érdekében üreges. A féldrágakövek közül a gránát, a jáspis, a vérkő, a holdkő, a macskaszem, a csillagrubin kidolgozása ilyen módon történik. A drágakövek közül a zafír esetében használják ezt a vágási, csiszolási formát.
Egyéb ismert csiszolások
Sakktábla – Itt négyzet alakú fazettákkal kerülnek kialakításra, így a korona és a pavilon rész sakktáblához hasonlít. Ezt a vágást gyakran használják áttetsző köveken.
Hópehely – Egy másik üdítően szép új dizájn a drágakövek világában.
Csoportként ezeket a kreatív, de ritkábban látható vágásokat névre szóló vágásoknak nevezzük. A technológia fejlődésével újabb és újabb csiszolási minták jelennek meg.
Portugál vágás
A hagyományos elnevezésű vágás, a portugál szabás több réteget tartalmaz, amelyek csodálatos fényt hoznak létre. Sok szempontból munkaigényes kialakítás, ritkán látható a drágakő ékszerek esetében.

Név nélküli és újabb elnevezésű csiszolások
Egyes vágásoknak egyáltalán nincs neve. Néha a drágakő csiszolók egyszerűen kipróbálnak egy új vágást ami egyszerűen “jól néz ki”.
Az 1980-as években megjelenő GemCad számítógépes design program nagymértékben segítette az újabb és újabb drágakő csiszolási lehetőségek terjedését. Ma már több ezer új dizájn létezik. Az újonnan elnevezett vágások közül sok egyszerűen nem kap nevet az elején. Csak később, amikor drágaköveken már kipróbálták hozzárendelnek egy új elnevezést. Nincsenek korlátok az alakzatokban, illetve a fazetták számában és elrendezésében. Néhány új vágás számos technikát egyesít.
Fantázia csiszolás
Valaha a drágakő csiszolás szigorú szabályok szerint zajlott, amelyet évszázados hagyományok kötöttek. A csiszoló feladata az volt, hogy ideális méretekre vágjon egy drágakövet, miközben a lehető legtöbb karátot megőrzi. Aztán Bernd Munsteiner (20. század) feltalálta a fantáziavágást. A drágakövek hátoldalán homorú vágásokat ejtett.
Munsteiner karátokat vágott le a drágakövek hátoldalán, hogy látványos fényjátékokat hozzon létre az előlapjukon. Sokan a drágakő- és ékszerkereskedelemben nem tudtak mit kezdeni a fantáziavágással. De a kritikusok végül csodálói lettek, és Munsteiner darabjai galériákba és múzeumokba kerültek.
Ma már se vége, se hossza az új csiszolási designok megjelenésének. Nézd meg egy összefoglaló ábrát a drágakő csiszolási formákról.