Oldal kiválasztása

A zafír elnevezése  a görög sappheiros szóból származik, amely valószínűleg a lapis lazulira utalt.A „zafír” elnevezés minden olyan korund ásványra  vonatkozhat, amely nem rubin. A korund az oxidásványok közé tartozó ásvány. A vegyileg tiszta korund színtelen és áttetsző, de szennyeződések hatására elszíneződhet: vörös színű változata a rubin, minden más színű változatai a zafír. A zafír szeptember hónap születési köve.

Zafír

Miről olvashatsz a cikkben?

    A zafír keménysége

    A zafír a 3. legkeményebb kő a gyémánt (10) és a moissanit után 9,5. A zafírok 9-s keménységet mutatnak a Mohs-skála szerint. A zafírokat bizonyos nem díszítő tevékenységekhez is használják, mint például infravörös optikai alkatrészek, nagy tartósságú ablakok, karórakristályok készítésekor.

    Zafír keletkezése

    A  zafír a rubinhoz hasonlóan a metamorf kőzetben alakul ki. A drágakövek akkor keletkeznek a metamorf kőzetben, amikor a hő és a nyomás megváltoztatja a magmás vagy üledékes kőzeteket, vagy a hatalmas nyomás új kőzeteket képez új ásványokkal. A metamorf kőzethez kapcsolódó drágakövek közé tartozik a rubin és a zafír, a féldrágaköveknél pedig a jáde és a türkiz.

    Zafír színe

    Nyomelem tartalmuktól függően a zafír  lehet kék, sárga, zöld, narancssárga, rózsaszínű, lila színű, illetve ezek közbenső árnyalatai. A zafír emellett lehet még szürke, fekete vagy barna is.

    színes zafírok

    A kék zafír lehet tiszta kék, de a zöldeskéktől az ibolyáskékig terjedő színskálán bármilyen árnyalatú. Vannak olyan „részben” átmeneti színű zafírok is, amelyek különböző színek kombinációit mutatják.

    Egyes kövek a színváltozásként ismert jelenséget mutatják, amely nappali fényben vagy fluoreszkáló megvilágításban a kékről leggyakrabban lilára változik.

    A színes zafír általában kevésbé elérhető, mint a kék. Ugyanakkor a valami szokatlanra vágyók számára a színes zafír a lehetőségek széles skáláját biztosítja, A színes zafírok vonzották az ékszertervezőket is, akik ki akartak lépni a vörös, kék és zöld hagyományos árnyalataitól egy-egy ékszer esetében.

    A korund, és így a rubin és a zafír is  egy csillaghatásnak nevezett jelenséget mutathat. Ez a jelenség általában hatsugaras csillagmintaként jelenik meg azokon a drágaköveken, melyeket cabochon vágással készítettek el. A csillaghatás rubinban vagy bármilyen színű zafírban látható, és számos apró, orientált tűszerű zárványról visszaverődő fehér fényből származik.

    A zafír színéről további ingókat itt találsz.

    Zafír lelőhelyek

    Az 1990-es években a kelet-afrikai és madagaszkári bányák a színes zafírok széles körét tárták fel. Az új feltárások kiegészítették a hagyományos Srí Lanka-i és Madagaszkári zafírok körét. Növelték a sárga, narancs, rózsaszín és lila zafírok elérhetőségét.

    Emellett jelentős zafírlelőhelyek találhatók Ausztráliában, Afganisztánban, Kambodzsában, Kamerunban, Kínában (Shandong), Kolumbiában, Etiópiában, Indiában (Kasmír), Kenyában, Laoszban, Madagaszkáron, Malawiban, Mozambikban, Mianmarban (Burma), Nigériában, Ruandában, Srí Lankán, Tanzánia, Thaiföld, Egyesült Államok (Montana) és Vietnam.

    A zafír és a rubin gyakran ugyanazon a földrajzi helyen található, de általában eltérő geológiai képződményekkel rendelkeznek. Például a rubin és a zafír is megtalálható a mianmari Mogok Stone Tractban, de a rubinok márványban, míg a zafír gránit pegmatitban vagy korund szienitben képződik.

    Minden zafírbánya a minőség széles skáláját kínálja, és a származás nem garancia a minőségre. Zafír bányászat terén Kasmír az egyértelmű győztes, bár Burma, Srí Lanka és Madagaszkár is nagy mennyiségben állít elő kiváló minőségű drágaköveket.

    Zafír a történelemben

    A zafír hagyományosan a nemességet, az igazságot, az őszinteséget és a hűséget szimbolizálja. Évszázadok óta díszíti a királyi és a papi köntösöket. Rendkívüli színe mérceként szolgál a többi kék féldrágakő besorolásánál.

    A zafírt évszázadok óta a királysághoz és a romantikához kapcsolták. Ezt erősítette, amikor 1981-ben Károly brit herceg kék zafír eljegyzési gyűrűt adott Lady Diana Spencernek.

    Az ókori Görögországban és Rómában a királyok és királynők meg voltak győződve arról, hogy a kék zafír megvédi tulajdonosait az irigységtől és a kártól. A középkorban a papság kék zafírt viselt a mennyország szimbolizálására, és a hétköznapi emberek azt hitték, hogy a drágakő mennyei áldásokat vonz. Más elképzelések szerint a zafír megőrzi a tisztaságot, békét köt az ellenségek között, befolyásolja a szellemeket, és felfedi az orákulumok titkait.